naglowek.png
ZNACZEK.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II
Wprowadzono: 02-11-2018|Administrator| wyświetleń: 817
grafika

W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II

Dzień 22 października jest wspomnieniem liturgicznym świętego Jana Pawła II. Przypada w rocznicę inauguracji pontyfikatu Papieża. Święto  ustanowiono w 2014 roku po kanonizacji św. Jana Pawła II. 

Po raz piąty, od momentu ustanowienia  tej daty, spotykamy się o godz.21:00 na wspólnej modlitwie prowadzonej przez ks. kan. Mariana Binka przy pomniku Pielgrzyma Świata, w tym właśnie dniu.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także ks. kan. Paweł Pawlicki z Chojna i ks. wikariusz Szymon Kaźmierczak. Ksiądz Paweł podzielił się z zebranymi wrażeniami, jakie towarzyszyły mu w czasie zagranicznych wędrówek z „wodniakami". Jakież było jego zdziwienie, a jednocześnie radość, gdy odprawiając mszę św. w języku polskim zaintonowaną „Barkę" zaczęli śpiewać w różnych językach chrześcijanie uczestniczący w liturgii.

Dźwiękowe wspomnienie z wyboru Karola Wojtyły na Papieża przygotował Mateusz Radziwoniuk. 
Po wyśpiewaniu apelu jasnogórskiego i ulubionej przez Karola Wojtyłę  „Barki" Ks. Marian poprowadził modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Rozstaliśmy się po błogosławieństwie  duszpasterzy.

*  *  *

XVIII Dzień Papieski, organizowany od 2001 roku, obchodziliśmy w niedzielę, 14 października 2018 roku pod hasłem  Promieniowanie ojcostwa. Przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Hasło zaczerpnięte jest z dramatu Karola Wojtyły, datowanego na 1964 rok.

Dzień Papieski  przeżywaliśmy w atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości, ale także z 40. rocznicą wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego w dniu 16 października 1978 roku oraz 60. rocznicą sakry biskupiej Karola Wojtyły.

Dzień ten ma wymiar charytatywny i obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi.

W książce Pamięć i tożsamość autorstwa K. Wojtyły (2005 r. s.66), w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, znajdujemy patriotyczne słowa: „Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach".

Młodzież w tym dniu rozprowadzała także pyszne „kremówki papieskie" gromadząc w ten sposób fundusze na działalność Wspólnoty Młodzieży.

*  *  *

Z życia kościoła boreckiego

* Ks. Proboszcz poinformował, że dochód z festynu parafialnego, ponad 7 tys. przeznaczony zostanie na wymianę drzwi wejściowych do kościoła.

* W Dzień Niepodległości - 11 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w kościele p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej na Borku odbędzie się koncert niepodległościowy pt. „Najpiękniejsze pieśni polskie" w wykonaniu artystów Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis z Poznania. Wstęp wolny. Uczestnicząc w koncercie uczcimy 100-lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny.

K.T.

 

 

test
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 19-04-2019 | Administrator
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
Ilość ogłoszeń: 0
DJ-UE_m.jpg
logo_WS.JPG